Odprawa pośmiertna
– należne świadczenie, jakie rodzina ma prawo uzyskać od pracodawcy zmarłego
W przypadku śmierci pracownika na pracodawcy spoczywa obowiązek wypłaty rodzinie pracownika tzw. odprawy pośmiertnej.
Nie ma znaczenia z jakiego powodu pracownik zmarł (w skutek wypadku, choroby, samobójstwa) jak i miejsce (podczas wykonywanej pracy czy będąc na urlopie wypoczynkowym, macierzyńskim wychowawczym czy też w trakcie L4).
Wysokość odprawy uzależniona jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- jednomiesięczne wynagrodzenie, gdy pracownik był zatrudniony której niż 10 lat;
- trzymiesięczne wynagrodzenie, gdy zatrudnienie trwało co najmniej 10 lat;
- sześciomiesięczne wynagrodzenie, gdy stosunek pracy trwał ponad 15 lat.
Odprawa nie przysługuje, gdy zmarły wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenie , umowy o dzieło, konktraktu, ect – regulacje kodeksu cywilnego)
Do wyliczenia wysokości Odprawy pośmiertnej stosuje się przepisy jak do wyliczenia ekwiwalentu.
Pod uwagę bierze się wyłącznie pracę u aktualnego pracodawcy, a nie łączną liczbę przepracowanych lat. Wyjątkiem jest sytuacja przejścia przedsiębiorstwa na innego pracodawcę, tzn. sumuje się lata pracy w tym przedsiębiorstwie.
Jeśli pracownik bezpośrednio przed śmiercią był zatrudniony na umowę o pracę u więcej niż jednego pracodawcy – na każdym z nich ciąży obowiązek wypłacenia odprawy pośmiertnej.
Komu przysługuje odprawa pośmiertna?
- małżonkowi ( nie: partnerowi_ce)
- innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (nie tylko własnym dzieciom, ale też przysposobionym, czy rodzicom – odsyłam do przepisów)
Upoważnieni mają 3 lata od śmierci pracownika na zgłoszenie się po odprawę, po tym czasie roszczenie przedawnia się.
Kwota z odprawy dzielona jest po równo między upoważnionych, chyba że po zmarłym pozostał tylko jeden uprawniony – wtedy przysługuje mu połowa wysokości odprawy.
Oprawa pośmiertna nie wchodzi w skład masy spadkowej i nie podlega dziedziczeniu.
Oprawa pośmiertna jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych ( dla rodziny).
Kiedy pracodawca jest zwolniony z wypłacenia odprawy pośmiertnej?
Art. 93 § 7 Kodeksu pracy
Odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny, o których mowa w § 4, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna przysługująca zgodnie z § 2 i 6. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.
Pracodawco,
wykupując ubezpieczenie grupowe dla swoich pracowników i opłacając składkę w części dotyczącej ubezpieczenia życia ściągasz z siebie przyszłe koszty, które mogą się pojawić razem ze śmiercią pracownika.
Koszt ubezpieczenia na życie to kwestia kilkunastu – kilkudziesięciu złotych miesięcznie (w zależności od wieku, rodzaju wykonywanej pracy i od wysokości sumy ubezpieczenia)
Przykład: 35 letni analityk, SU 50 000zł = kilkanaście złotych składki;
45 letni kierowca pojazdów ciężarowych SU 50 000zł = podwójna składka analityka).