Decyzja o rozpoczęciu własnego biznesu w dużej mierze jest wynikiem naszej szczerej chęci przekucia zainteresowania, zdolności, talentu, pasji w dochodowy interes. Mamy też większą elastyczność w świadczeniu usług, możemy wybrać podmioty, z którymi chcemy współpracować, tak samo jak i czas, miejsce pracy. Prowadzenie działalności wymaga jednak odwagi, bo wiąże się również ze sporym ryzykiem. Przedsiębiorca w czasie niezdolności do pracy, z minimalnymi świadczeniami ZUS lub bez takich świadczeń nadal musi pokrywać koszty prowadzenia firmy i utrzymania domu.

Między innymi z tego powodu powinniśmy zabezpieczyć lukę w dochodzie, jaka powstanie w przypadku naszej choroby czy wypadku. Zarówno krótkiej, jak i takiej, która na wiele miesięcy, a nawet lat, odetnie nas od źródła zarobku.

Jak, prowadząc działalność gospodarczą, zapewnić płynność finansową sobie, firmie i rodzinie?

Najprościej ujmując – trzeba działać. Warto pomyśleć o kompleksowym zabezpieczeniu swojego życia i zdrowia. Odpowiedzią na takie potrzeby może okazać się dobra polisa uwzględniająca charakter naszej pracy, aktualną sytuację życiową i potrzeby finansowe naszej rodziny. Trzeba tylko pamiętać, że warto pomyśleć o ubezpieczeniu, które zapewni nam jednorazową wypłatę w wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych. W przypadku przewlekłych chorób ( nowotworu, stwardnienia rozsianego, udaru i innych) praktycznie nie ma takiej granicznej sumy, której nie da się wydać leczenie i powrót do zdrowia.

Co zyskujemy dzięki ubezpieczeniu?

Po pierwsze polisa zapewni nam środki na utrzymanie płynności finansowej – mogą zostać przeznaczone na regulowanie płatności związanych z prowadzeniem firmy i pozwolą nam spokojnie zarządzać budżetem domowym – mimo choroby musimy przecież dalej opłacać prąd, czynsz czy spłacać kredyt. Może się przecież zdarzyć sytuacja w naszym życiu, w której mimo prowadzenia leczenia w konwencjonalny sposób, przez NFZ, będziemy potrzebowali dodatkowej opieki lekarskiej, rehabilitacji czy niekonwencjonalnego leczenia.

Proste rozwiązania są czasami najlepszym wyjściem z sytuacji

Prowadząc działalność gospodarczą, opłacamy ubezpieczenie samochodu, płacimy za programy antywirusowe, OC czy dozór budynku. Ubezpieczenie zdrowotne powinno stanowić element zabezpieczenia tego rodzaju ryzyka.

Musimy pamiętać, że właśnie my, a nie nasz samochód czy komputer, jesteśmy najbardziej sprawną maszyną zarabiającą pieniądze. Warto dobrze zabezpieczyć te zdolności zarobkowe i mieć w zapasie pewne rozwiązanie problemu.

Scroll to top